2000 жылы негізі қаланды

KazGASA колледжі

Басты бет / Қызметі / Оқу-әдістемелік жұмыс

Қазіргі уақытта Қазақстанда әлемдік білім беру кеңістігіне кіруге бағытталған жаңа білім беру жүйесі қалыптасуда. Бұл процестің сәттілігінің көрсеткіштерінің бірі функционалдық сауаттылықты қалыптастыру басым міндеттердің бірі ретінде белгіленген білім беру халықаралық стандарттарын орындау болып табылады. Функционалдық сауаттылықты дамытудың жалпы бағдарлары Қазақстан Республикасының білім беруді дамытудың 2020 – 2025 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасында айқындалған, оның мақсаттарына жалпы білім беретін мектептерде интеллектуалдық, физикалық және рухани дамыған тұлғаны қалыптастыру, азаматтардың тез өзгеретін әлемде табысқа жетуді және әлеуметтік бейімделуді қамтамасыз ететін білім алу қажеттілігін қанағаттандыру кіреді.

Осы мақсатта 2021-2022 оқу жылында мектептер мен колледждер арасында 2006 жылы туған Білім алушыларды функционалдық сауаттылықтың дамуын бағалауға бағытталған халықаралық зерттеуге дайындау бойынша ҚазБСҚА колледжі таңдалды. Зерттеу құралдары студенттердің өмірде кездесетін және қазіргі қоғамда тиімді жұмыс істей алатын мәселелерді шешуде жалпы білім беру дағдыларының қалыптасуын бағалауды мақсат етеді.
Зерттеу нысаны 15 жастағы білім алушылардың білім жетістіктері болып табылады. Көптеген елдерде білім беру бағдарламалары ортақ бағыттарға ие және осы жасқа қарай мектепте міндетті оқыту аяқталады. Сондықтан, білім берудің дәл осы кезеңінде болашақта оқушыларға пайдалы болуы мүмкін білім мен дағдылардың жай-күйін анықтау, сондай-ақ оқушылардың қазіргі әлемде сәтті бейімделу үшін қажетті білімді өз бетінше алу қабілетін бағалау маңызды.

Осылайша, жұмыс 3 кезеңнен тұрды:
1. Математика, физика, химия және қазақ және орыс тілдерінің оқытушылары арасында дайындық.
2. Білім алушыларды даярлау.
3. «Өрлеу» біліктілікті арттыру ұлттық орталығы арқылы білім алушыларды тестілеу — PISA-ға дайындық шеңберінде мұғалімдермен жүйелі негізде жұмыс істейтін мемлекеттік ұйымдардың бірі. Мұғалімдерге негізінен оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға арналған тапсырмаларды әзірлеуге және сабақтарда үнемі қолдануға үйретіледі-» халықаралық зерттеулердегі жоғары көрсеткіштер үшін», – делінген баспасөз хабарламаларының бірінде.
2022 жылғы 4 сәуір мен 24 мамыр аралығында қазақстандық мектептер мен колледждердің 19 мыңға жуық оқушысы PISA шеңберінде функционалдық сауаттылыққа тексеруден өтті. Бұл 15 жастағы жасөспірімдердің оқу, математика және жаратылыстану дағдыларын халықаралық салыстырмалы зерттеу. PISA-ны экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы (ОЭСР) әр үш жыл сайын өткізеді.

Колледж білім алушыларын PISA халықаралық зерттеуіне қатысуға дайындау мәліметтер